flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення практики звільнення від кримінальної відповідальності або кримінального покарання за 2011-2012 роки

Узагальнення
практики звільнення від кримінальної відповідальності або кримінального покарання Великоолександрівським районним судом за 2011-2012 роки.
 
 
За 2011 рік випадків звільнення Великоолександрівським районним судом від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям (ст. 45 КК України), примиренням винного з потерпілим (ст. 46 КК), передачею особи на поруки (ст. 47 КК), та у звязку із зміною обстановки (ст. 48 КК) за вказані періоди не відбувалось.
У 2012 році була звільнена одна особа у звязку із закінченням строків давності (ст.49 КК). Проблем під час застосування звільнення від кримінального покарання (у даному випадку ст. 49 КК) не було.
На відміну від звільнення від кримінальної відповідальності звільнення від покарання застосовується тільки до вже засуджених осіб. Воно можливе лише в тих випадках, коли його мета може бути досягнута без реального відбування покарання (в цілому чи його частини) або коли її досягнення надалі стає неможливим і безцільним (важка хвороба засудженого) чи недоцільним (давність виконання обвинувального вироку). Звільнення від покарання жодною мірою не підриває принципу невідворотності покарання.
Якщо після вчинення злочину минув визначений у ст. 49 КК проміжок часу, можливе звільнення особи від кримінального покарання у зв'язку із закінченням строків давності. Законодавство обгрунтовує його такими факторами, як еквівалентність покарання постійному страху перед карою та моральних мучень, які відчуває особа, щоденно очікуючи викриття й затримання органами влади; процесуальні міркування, так як із збігом часу можуть бути втрачені речові докази у справі, змінюють місцезнаходження або помирають свідки, потерпілі, співучасники, вони забувають суттєві обставини справи, що значно ускладнює або й унеможливлює розкриття та розслідування злочинів); а також суттєве зниження або відпадіння суспільної небезпечності особи, яка вчинила злочин.
Амністія надає можливість розвантажити установи кримінально-виконавчої системи та надати ще один шанс особі, яка вчинила злочин, повернутися в суспільство законослухняним громадянином, який переглянув свої антисоціальні погляди та звички. Це також зменшує кількість витрат на утримання засуджених, на будівництво нових виправно-трудових установ та асигнувань на їх утримання. Крім того, акт амністії є ще й виявом гуманізму відносно осіб, які вчинили злочин. Застосування амністії деяким чином ототожнює звільнення від кримінальної відповідальності та звільнення від покарання.
За 2011 рік Великоолександрівським районним судом було розглянуто 104 справи щодо звільнення 117 осіб від кримінального покарання з випробуванням (ст.75-79 КК), на відміну від 2012 року, в якому було розглянуто 74 справи про звільнення 85 осіб від кримінального покарання з випробуванням (ст.ст.75-79 КК), та звільнена одна особа на підставі застосування закону України «Про амністію» (ст.85, 86 КК).
На протязі 2011-2012 років випадків звільнення від кримінального покарання у зв'язку з закінченням строків давності виконання обвинувального вироку (ст. 80 КК), умовно-достроковим звільненням (ст. 81 КК), заміна невідбутої частини покарання більш м'яким (ст. 83 КК України) та звільненням від покарання вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (ст. 83 КК) не відбувалось.
Проблем під час застосування звільнення від кримінального покарання (у даному випадку ст.ст. 75, 85, 86 КК) не було.
У 2011 році в апеляційному порядку були оскаржені 9 рішень В.Олександрівського суду по справам, в яких від кримінального покарання були звільнені з випробуванням 13 громадян, однак всі ці рішення залишено без змін.
У 2012 році було подано апеляцію на 6 судових рішень такої ж категорії, в яких від кримінального покарання були звільнені з випробуванням 8 громадян, однак апеляційним судом було змінене тільки одне рішення по справі №2104/1313/12 відносно громадянки Прокіпець Н.В., яке було скасоване лише в частині ст.209 КК, так як у засудженої був повністю відсутній умисел на легалізацію (відмивання) доходів одержаних злочинним шляхом.
У 2012 році було подано апеляцію на одне судове рішення по справі №2104/1244/12, яким від відбування покарання був звільнений громадянин Таюнда М.В. у зв’язку з хворобою (ст. 84 КК). На даний час справа знаходиться на розгляді апеляційного суду Херсонської області.
Також, у 2012 році було подано апеляцію на рішення по справі №2104/1-210/2011 про амністію відносно громадянки Барлюта Н.П., прокурором та самою засудженою. Апеляційним судом рішення В.Олександрівського суду було скасоване, тому що засуджена заперечувала проти застосування відносно неї Закону України «Про амністію» та просила постановити виправдовувальний вирок. Згідно ст.9 зазначеного Закону, застосування амністії недопустиме, якщо обвинувачений, підсудний або засуджений заперечє проти цього. Таким чином, справа була направлена на новий розгляд у Великоолександрівський районний суд в іншому складі суду.
За результатами вивчення практики скасованих судових рішень по справам про звільнення від кримінальної відповідальності або кримінального покарання та їх аналізу, можна зробити висновок, що спірні питання застосування норм матеріального та процесуального права при розгляді справ таких категорій за 2011-2012 роки, у Великоолександрівському районному суді Херсонської області не виникали. Незначна кількість оскаржених в апеляційному порядку рішень суду (лише три рішення), з яких одне змінене та одне скасоване, свідчить про те, що судді Великоолександрівського суду в основному правильно застосовують норми законодавства під час розгляду справ даної категорії.
 
 
 
Заступник керівника апарату
В.Олександрівського суду                                                                                              А.О. Волокітін