flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Вивчення практики розгляду цивільних справ у порядку позовного та окремого провадження у Великоолександрівському суді

Вивчення практики розгляду цивільних справ
у порядку позовного та окремого провадження
у Великоолександрівському суді
 
 
1. При вивченні цивільної юрисдикції, а також підсудності справ проблем або спірних питань не виникає. Загалом, майже всі способи вирішення проблем вказані в ЦПК України.
2. Проблем при прийнятті заяви до розгляду, у тому числі при залишенні заяви без руху та її повернення не зафіксовано.
3. Проблеми, що виникають при визначенні кола осіб, що беруть участь у справі, та залучення цих осіб до участі у справі розглядаються відповідно до норм ЦПК України. Однак, на нашу думку діючий ЦПК України потребує подальшого вдосконалення по мірі напрацювання досвіду при розгляді справ різних категорій, оскільки труднощі виникають як правило, під час розгляду деяких окремих справ.
4. При об'єднанні та роз'єднанні позовних вимог та визнанні позовних вимог зустрічними проблем не зафіксовано. Якщо глибше осмислити це питання, то можна дійти до висновку, що проблеми можуть іноді виникати тільки на стадії досудового розгляду.
5. Проблеми належності та допустимості доказів, у тому числі за окремими категоріями спорів вирішуються на основі норм Цивільно-процесуального кодексу України.
6. Кожна сторона зобов’язана надати суду належні докази. Суд сприяє у цьому, зокрема при вирішенні питань забезпечення, збирання та витребування доказів. Зокрема, при необхідності надсилає запити, призначає експертизи за клопотанням сторін.
7. Проблеми, пов'язані з призначенням експертиз найчастіше обмежуються вузьким колом нескладних питань. Зокрема, сторонам роз’яснюється про необхідність провести оплату експертизи, а у разі відмови від цього, експертиза не проводиться і подальший розгляд справи проводиться по наявних матеріалах.
8. Питання, що виникають під час провадження досудового розгляду, зокрема, пов'язані з попереднім судовим засіданням і зазвичай вирішуються на основі клопотань учасників процесу.
9. Проблеми, що виникають під час судового розгляду справи бувають наступного характеру:
·                        неявка відповідачів у спорах про стягнення орендної плати;
·                        неявка відповідачів у спорах про стягнення кредитної заборгованості;
·                        неявка відповідачів в спорах про стягнення боргу за розпискою;
·                        неявка відповідачів по спорах про позбавлення батьківських прав.
Це ускладнює подальший розгляд цієї категорії справ. Бувають окремі випадки винесення заочних рішень.
10. Проблем, пов'язаних з зупиненням та закриттям провадження по справі та залишенням заяви без розгляду, як правило не виникає, так як підстави вирішення такої категорії спірних питань є в ЦПК.
11. Зазвичай при розгляді окремих категорій справ окремого провадження виникають проблеми, пов’язані з обмеженням дієздатності дітей. Наприклад, проведення експертизи, тому що діти-інваліди часто бувають нетранспортабельні. У них вади фізичного та розумового розвитку, а це ускладнює проведення експертизи, яка є доказом на вимоги сторін у справі. Також при розгляді справ окремого провадження є проблемою доказова база.
12. Оперативність призначення та розгляду справ у порядку позовного та окремого провадження, як правило, пов’язані із судовими дорученнями, аліментами, розірванням шлюбу тощо. Існують категорії деяких справ, які розглянути в межах визначеного двомісячного строку, як передбачено в ЦПК України неможливо. Це, зокрема, справи, пов’язані з виконанням судових доручень. Призначення та проведення судових експертиз окремих категорій. Зокрема, стягнення аліментів та оспорювання батьківства, розірвання шлюбу, коли відповідач проживає на території іншої області. Мають місце випадки, коли судові доручення не виконуються, або виконуються неякісно.
Слід зазначити також, що виникають питання у сфері застосування міжнародних норм Конвенції з прав людини, це зумовлено тим, що національне законодавство України у значній мірі відстає від прогресивних норм захисту інтересів та прав громадян Європейських країн. Це стосується деяких протиріч між Конституцією України, законами України, а також законом про держбюджет, який приймається щорічно. Він передбачає зупинення пільг громадян дуже багатьох категорій, зокрема, не передбачені кошти на їх фінансування. Застосування державою обмежень виплат у цій сфері, а також у інших галузях, де вони передбачені Конституцією і законами спричиняє досить тривалу тяганину при розгляді справ, що в кінцевому рахунку змушує громадян звертатись за захистом до Європейського Суду, який, як правило приймає рішення на їх користь.