Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Як правильно заповнювати новий формуляр скарги до ЄСПЛ
З 1 січня 2014 року введено в дію новий формуляр скарги до Європейського суду з прав людини. Новий формуляр представлений у форматі PDF, в якому він і має заповнюватися, якщо це робиться на комп’ютері.
У його версії у форматі Microsoft Word більше немає потреби. При відкритті файлу в браузері (принаймні, в деяких) у нього не можна вставляти текст, набраний в іншій програмі. Тому якщо Ви хочете зробити це, використовуйте окремі програми для роботи з файлами формату PDF.
Під виклад фактів справи в новому формулярі відведено приблизно 13 тис. знаків (приблизно 7 стандартних сторінок по 1800 знаків на сторінці). Для обгрунтування порушення в новому формулярі можна використовувати всього приблизно 3,5 тис. знаків (приблизно 2 стандартні сторінки). При цьому до скарги можна долучити додаткові аркуші з докладнішим описом її предмету (факти справи, обгрунтування порушень і відповідності скарги правилам про 6-місячний термін і необхідність вичерпання внутрішніх засобів правового захисту; раніше предметом скарги називалося те, що заявник просив від ЄСПЛ). Обсяг такого додатка не має перевищувати 20 сторінок (ст.47 §2 (b) Регламенту ЄСПЛ). До цього обсягу не включаються копії документів і судових рішень. Відповідні поля скарги заповнюються гарнітурою «Calibri» кегль 11 (при цьому в Інструкції із заповнення нового формуляра скарги (далі — Інструкція) вказано, що додаток до нього має бути виконаним шрифтом розміру не менше 12 пунктів в основному тексті і 10 пунктів у виносках). Якщо використовувати шрифт формуляраскарги на додаткових аркушах, то це дає приблизно 65 тис. знаків (36 стандартних сторінок), якщо враховувати окрему вимогу щодо полів у 3,5 см. Додаткові сторінки повинні бути послідовно пронумеровані. Текст на них повинен бути поділений на пронумеровані абзаци.
Довіреність на подання скарги тепер інтегрована в сам формуляр. При цьому згідно з Інструкцією, якщо заявник не може підписати довіреність, а його представник, який не є адвокатом, найняв адвоката від імені заявника, така довіреність має бути підписана представником.
Прямо у скарзі тепер слід вибрати, з ким буде вестися листування: заявником (одним із них, якщо їх кілька) або його (їх) представником.
Згідно з Інструкцією, якщо скаргу подають два і більше заявників, інформація про кожного з них надається на окремому аркуші. Кожному з них слід присвоїти порядковий номер.
При цьому, якщо заявник або представник подає скаргу від імені двох або більше заявників, чиї скарги грунтуються на різних фактах, то на кожного заявника необхідно заповнити окремий формуляр скарги, надавши всю необхідну інформацію. Кожний формуляр має супроводжуватися документами, які стосуються скарги саме цього заявника. Раніше таких вимог не було.
Крім того, якщо заявників більше п’яти, то представник зобов’язаний, крім формуляра і документів, заповнити і додати до скарги таблицю з відомостями про кожного заявника. Якщо інтереси заявника представляє адвокат, таблицю необхідно направляти до Суду в електронному вигляді (на CD-ROM або флеш-карті). Приклад таблиці має бути пізніше опублікований на офіційному сайті ЄСПЛ.
Для обробки великих груп скарг або заявників Секретаріат Суду може звернутися надати текст скарги або документи в електронному або іншому вигляді.
Зверніть увагу, що невиконання вимог Секретаріату ЄСПЛ стосовно способу і форми подання колективних скарг або скарг від великих груп заявників може привести до того, що Суд не прийме ці скарги до розгляду (див. ст.47 §5.2 Регламенту Суду).
Також зауважте, що якщо у формулярі скарги відсутня необхідна інформація або до нього не додані необхідні документи, то досьє за скаргою заведено не буде, а надіслані документи не будуть збережені. Скаржник отримає лист-повідомлення про це і зможе подати нову скаргу з копіями всіх необхідних рішень, у т.ч. тих, які раніше вже направлялися до ЄСПЛ (оскільки вони, як зазначено, не зберігаються). При цьому подання формуляра, в якому відсутня яка-небудь необхідна інформація або до якого не додано копій яких-небудь необхідних документів, тепер 6-місячний термін на звернення до ЄСПЛ не перериває.
Відправлення формуляра скарги факсом 6-місячний термін не перериває. Скаргу, як і раніше, можна подавати будь-якою офіційною мовою держав — членів Ради Європи, зокрема російською. Її також, безумовно, можна виконати на комп’ютері, а потім роздрукувати, хоча можна заповнити і від руки. У скарзі тепер є окремий підрозділ для заявників — юридичних осіб.
За матеріалами видання Закон і Бізнес.