Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
В рамках правової освіти населення, прес-служба Великоолександрівського районного суду публікує пам'ятку для неповнолітніх, які стали свідками або жертвами злочину.
Ти неповнолітній? Ти бачив злочин або постраждав від нього? Поліцейський чи адвокат викликають тебе на допит? Ми розуміємо, що це дуже неприємний досвід і хочемо зробити так, щоб діти, які контактують з поліцейськими, прокурорами чи суддями не боялись їх та знали про свої права.
Ця інформація дасть краще розуміння судового процесу, розкаже про ваші права в ньому та його учасників.
Отже, хто є хто в судовому процесі?
СЛІДЧИЙ
Це співробітник органів внутрішніх справ, що займається розслідуванням справи до того, як вона опиниться в суді.
Слідчий може:
Слідчий НЕ може:
Ти можеш:
АДВОКАТ
Це захисник обвинуваченого або потерпілого в суді. Ти маєш право отримати послуги адвоката безкоштовно від держави в Центрі надання безоплатної правової допомоги або 0 800 213 103.
Адвокат буде представляти твої інтереси впродовж всього слідства і в суді.
Адвокат може:
Адвокат НЕ може:
Ти можеш:
ПРОКУРОР перевіряє законність дій слідчих, представляє справу в суді від імені держави і суспільства.
Прокурор може:
Прокурор НЕ може:
Ти можеш:
СУДДЯ
Це людина, яка має обов'язок здійснювати правосуддя.
Суддя керує судовим засіданням і його головне завдання — дізнатись про всі факти, що стосуються справи та встановити вину або невинуватість підозрюваного.
Суддя може:
Суддя НЕ може:
Ти можеш:
Що буде відбуватись до суду?
Суд може викликати тебе на допит. Ти підеш до суду разом з кимось з батьків або з іншою людиною, якій ти довіряєш. Тому переживати не варто, бо ти будеш не сам і завжди зможеш звернутись по допомогу.
Ти можеш попросити провести допит по відеозв'язку, якщо ти дуже боїшся йти в суд або когось, кого ти можеш зустріти в суді.
Пам'ятай, що ти свідок в суді, а не обвинувачений і допомагаєш суду встановити істину.
Що буде відбуватись в суді?
На початку засідання, свідків попросять залишити залу суду — потрібно буде почекати ззовні, поки тебе не запросять всередину.
Суддя попросить тебе представитись, назвати своєї ім'я та прізвище та нагадає тобі, що в суді можна говорити лише правду, а також пояснить твої права. Не соромся поставити запитання, якщо тобі щось буде незрозуміло.
Після цього почнеться опитування. Тобі ставитимуть запитання прокурор, адвокат чи суддя. Відповідай на них чітко та конкретно і не вигадуй зайвого. Твоє завдання — допомогти встановити правду. І пам'ятай — ні в якому разі не бреши.
ВАЖЛИВО:
ти МОЖЕШ відмовитись давати свідчення проти своїх родичів. Заяви про це суду, якщо потрібно.
Якщо ти не розумієш поставленого запитання, одразу кажи про це і тобі зададуть його інакше. Інколи запитання можуть повторюватись — відповідай на кожне з них.
Якщо ти відчуєш сильну втому, ти можеш попросити про перерву в опитуванні. Але знай, що суддя може тобі відмовити, якщо це завадить встановленню істини.
Дорослий, що буде з тобою — твій додатковий захисник. Ця людина може протестувати проти занадто незручних для тебе запитань і, можливо, суд їх скасує.
Орієнтуйся, що опитування триватиме не більше двох годин. Чим чіткіше ти відповідатимеш на запитання, тим швидше все закінчиться.
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ ТА РЕСУРСИ:
Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги: 0 800 213 103
Національна дитяча «гаряча лінія»: 0 800 500 225 або 11 6 111 (з мобільного безкоштовно)
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини: 0 800 50 17 20 або +38 044 253 75 89
Національна «гаряча лінія» з питань протидії насильству та захисту прав дитини: (працює на базі Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда – Україна»)
386 безкоштовно для абонентів МТС та Київстар
0 800 500 335 дзвінки в межах України безкоштовні
044 205 36 94 для дзвінків у межах Києва та з закордону
Урядова «гаряча лінія»: 15 45