flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

На підтвердження повноважень адвоката в адміністративній справі достатньо ордера

03 січня 2019, 12:55

Велика Палата Верховного Суду  при розгляді справи № П/9901/736/18 сформувала правову позицію щодо підтвердження повноважень адвоката на представництво довірителя в суді.

Відповідно до постанови від 5 грудня ордер, який видано відповідно до Закону № 5076-VI, є самостійним документом, що підтверджує повноваження адвоката. Надання договору про правничу допомогу, його копії або витягу разом із ордером чинна редакція КАС України не вимагає.

Велика Палата звертає увагу, що виходячи зі змісту ч. 1, 3 ст. 26 Закону № 5076-VI, ордер може бути оформлений адвокатом (адвокатським бюро, адвокатським об'єднанням) лише на підставі вже укладеного договору. Крім того, адвокат несе кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення суду про повноваження представляти іншу особу в суді, а так само умисне невнесення адвокатом до ордера відомостей щодо обмежень повноважень, установлених договором про надання правничої допомоги (ст. 400-1 Кримінального кодексу України).

Велика Палата повернула позовну заяву в КАС, який помилково не прийняв її через те, що позов підписав адвокат за відсутності документів, які б підтверджували волевиявлення довірителя на надання повноважень адвокату (завіреної копії або витягу із договору про надання правової допомоги).

"Отже, виходячи з норм Конституції України, а також з норм міжнародного права, повернення адміністративного позову з формальних підстав унеможливило доступ позивача до правосуддя для повного захисту своїх прав та інтересів шляхом судового розгляду справи", - зазначила ВП.

Нагадаємо, з цього питання вже висловився Касаційний кримінальний суд Верховного Суду: згідно з постановою у справі № 752/11464/16-к  повноваження захисника підтверджуються як ордером, так і договором.

на основі матеріалів ЛІГА: ЗАКОН