flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Позитивні сторони запровадження системи відеоконференцзв’язку

22 жовтня 2013, 13:15

Нові технології гарантують належні фіксування, зберігання, копіювання й використання інформації, яка відображає процес відеоконференції. Усі встановлені в судах системи забезпечують належну якість зображення та звуку під час дистанційного провадження.

До речі, порядок проведення процесуальних дій у режимі відеоконференції передбачений не тільки ст.336 нового КПК. Також можливість проведення дистанційного судового засідання передбачена законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо участі у судовому засідання в режимі відеоконференції» від 4.07.2012 №5041-VI, що набрав чинності з 15.08.2012. Цим актом унесені відповідні зміни до Цивільного та Господарського процесуальних кодексів, Кодексу адміністративного судочинства, а також до закону «Про судоустрій і статус суддів».

В такому режимі проводяться не лише судові засідання, а й окремі процесуальні дії. Наприклад, якщо необхідно провести допит або впізнання. При цьому застосування відеоконференцзв’язку зумовлене не тільки неможливістю особи прибути на місце проведення такої дії особисто. Часто це викликано необхідністю гарантувати безпеку учасників процесу, а також анонімність особи, особливо якщо йдеться про допит неповнолітнього свідка чи потерпілого.

Найголовнішим позитивом упровадження системи відеоконференцзв’язку є суттєве скорочення строків розгляду кримінальних проваджень та цивільних справ.

Раніше головною причиною порушення встановлених строків були неодноразові відкладення засідань, насамперед через неможливість для учасника процесу з об’єктивних причин прибути в суд. От і виходило, що підсудного доставили, свідки приїхали, а потерпілий захворів. Як наслідок, суд змушений перенести засідання. А наступного разу свідок відбув у відрядження. До того ж місцеві суди області розташовані на значній відстані один від одного.

Тож режим відеоконференції дозволяє суттєво зменшити витрати сторін на прибуття в судове засідання з віддалених населених пунктів. Особливо якщо необхідно забезпечити участь у розгляді справи осіб, які через поважні причини не можуть безпосередньо бути присутніми на процесі.

Засідання в режимі відеоконференцзв’язку з віддаленою присутністю учасників відбувається так само, як і в звичайному процесі. У жодному разі не відбувається будь-якого спрощення процесу, дотримуються всі вимоги закону та сповна забезпечуються процесуальні права громадян. Крім того, здійснюється відеозапис засідання. А це матиме суттєве значення в разі перегляду рішення вищою інстанцією. Адже лише відеозапис може в повній мірі відобразити події, зафіксувати поведінку та реакції учасників процесу.

Крім того, автоматизація процедури судочинства та використання відеоконференцзв’язку передбачені низкою міжнародно-правових документів, зокрема Європейською конвенцією про взаємну допомогу в кримінальних справах 1959 року, Конвенцією про правову допомогу та правові відносини в цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року, Конвенцією про правову допомогу та правові відносини в цивільних, сімейних та кримінальних справах 2002 року. Ефективність цієї системи визнана Радою Європи та підтверджена досвідом застосування відеоконференцзв’язку в демократичних країнах світу.

У кримінальному судочинстві застосування таких технологій дає змогу підвищити рівень безпеки судової діяльності. Зокрема, за допомогою зміни зовнішності й голосу захистити особу, яка дає показання, таким чином, аби її неможливо було впізнати. Не кажучи вже про заощадження коштів на транспортування в судове засідання осіб, які тримаються під вартою, що побіжно знижує ймовірність втечі. Не варто нехтувати й ризиком поширення захворювань, на які страждають особи, котрих тримають під вартою. І в результаті отримуємо значне скорочення проміжку часу від скоєння злочину до призначення винній особі покарання.

Позитивним фактором запровадження системи відеоконференцзв’язку є й можливість її використання для дистанційного спілкування між судами різних інстанцій, Державною судовою адміністрацією та іншими державними органами. За допомогою інтерактивного інструменту відеоконференції можна за участю широкого кола осіб проводити наради, семінари та інші навчально-інформативні заходи. І переваги такого спілкування — очевидні.

За матеріалами видання "Закон і бізнес".