flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Чи потрібно сплачувати податок із сум, стягнутих у судовому порядку?

27 квітня 2017, 15:45

 

Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 % річних від простроченої суми.

Інфляція на суму боргу за порушення грошового зобов'язання та 3 % річних нараховуються для відшкодування матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів, внаслідок інфляції і є компенсацією за неправомірне користування утримуваними боржником грошовими коштами, що належать кредиторові.

Водночас об'єктом оподаткування фізичної особи - резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включається, зокрема, дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), відшкодування матеріальної або моральної шкоди. Виняток становлять суми, які за рішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків, завданих платникові податків внаслідок завданої матеріальної шкоди, а також шкоди життю та здоров'ю.

Таким чином, суми коштів, які за рішенням суду спрямовуються (у тому числі в порядку примусового стягнення на користь платника податків - фізичної особи) на відшкодування збитків, завданих такому платникові внаслідок завдання матеріальної школи, не оподатковуються ПДФО та військовим збором.

Але дохід у вигляді пені, яка є складовою неустойки, і моральної шкоди, окрім шкоди життю та здоров'ю, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника.

Особливості сплати податків з доходів у вигляді компенсації за завдану моральну або матеріальну шкоду роз'яснено в листі ДФС від 14 квітня 2017 року № 8030/6/99-99-13-02-03-15.

на основі матеріалів ЛІГА: ЗАКОН