Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Запропоновано вдосконалити порядок застосування умовно-дострокового звільнення і заміни покарання або його невідбутої частини більш м'яким шляхом запровадження «презумпції виправлення».
Впровадження такого підходу означає, що кожен має право на умовно-дострокове звільнення за умови дотримання визначених умов. Тобто таке звільнення гарантується всім, поки немає підстав для відмови. При цьому не засуджений повинен доводити, що він виправився і заслуговує на послаблення, а адміністрація установи повинна надати докази, що засуджений становить небезпеку для суспільства і не може бути звільнений.
Застосування умовно-дострокового звільнення або заміни покарання чи його невідбутої частини більш м'яким можливе тільки за ініціативою самого засудженого.
Одночасно запроваджується можливість впровадження цих заохочувальних інститутів і додовічно засуджених.
Так, покарання у вигляді довічного позбавлення волі може бути замінене позбавленням волі на 15 років, при цьому обчислення строку нового покарання починається з дня заміни покарання більш м'яким. Така заміна довічного позбавлення волі може бути застосована, якщо засуджений відбув не менше 10 років, при низькому ризику скоєння повторного кримінального злочину. Крім того, засуджений має скласти особистий план реінтеграції в суспільство.
Засудженим, які досягли 65 років, довічне позбавлення волі можуть замінити на 10 років.
Питання про заміну довічного позбавлення волі покаранням у вигляді позбавлення волі на певний строк суд розгляне колегіально (у складі трьох професійних суддів). За клопотанням обвинуваченого (засудженого) питання може розглянути суд присяжних у складі двох професійних суддів і трьох присяжних.
Такі нововведення запропоновано законопроектом № 6344 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо адаптації порядку застосування окремих інститутів кримінального права до європейських стандартів».
на основі матеріалів ЛІГА: ЗАКОН