Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Всі об'єкти творчості охороняються Законом України «Про авторське право і суміжні права».
Авторське право виникає в зв'язку зі створенням твору і втіленням його в якусь матеріальну форму. Тому ідеї і концепції, що витають в повітрі, не підлягають правовій охороні. Як тільки, наприклад, мелодія, яка звучить в голові у композитора, покладена на ноти, вона стає об'єктом авторського права. В цілому, такими об'єктами є твори у галузі науки, літератури і мистецтва: літературні, архітектурні та музичні твори, комп'ютерні програми, бази даних, лекції, фотографії, твори образотворчого мистецтва, переклади, субтитри і т.п.
Перелік об'єктів авторського права в нашому законодавстві не є вичерпним. До нього можна віднести всі ті твори, в яких є певна творча праця автора. При цьому обов'язково повинен бути присутній елемент унікальності, який відрізняє створене від інших. Законодавець не відносить до об'єктів авторського права ті твори, які використовуються в будь-яких державних, адміністративних або інших соціальних цілях, наприклад, рішення судів, вироки, нормативно-правові акти.
Звичайно, автором вважається особа, яка зазначена звичайним способом на творі (наприклад, ініціали фотографа на фотографії або письменника на книзі). При цьому для придбання авторських прав реєстрація не є обов'язковою, але отримати свідоцтво про те, що саме Вам належить той чи інший твір, можна. Для цього треба відвідати Державний департамент інтелектуальної власності України та подати заяву про реєстрацію авторського права, приклавши до нього сам твір. В результаті Ви отримаєте свідоцтво, в якому буде вказано ПІБ особи, якій належать права, найменування твору і дата створення.
Подібна реєстрація є своєрідною страховкою для автора, особливо якщо мова йде про дорогий проект, адже в Держдепартаменті інтелектуальної власності буде зберігатися відповідний примірник твору, і в разі необхідності, на запит суду або інших контролюючих органів, його можна надати для розгляду справи.
За матеріалами "Судово-юридичної газети"