flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Прояв неповаги до суду та його наслідки

23 лютого 2017, 11:25

Звертаючись до суду за захистом своїх порушених прав, сплативши значну суму судового збору, громадяни справедливо розраховують на об’єктивний та оперативний розгляд  свого звернення. Однак під час розгляду судових справ окремі учасники процесу нерідко не з’являються в судові засідання, не повідомляючи заздалегідь про свою неявку. Така поведінка призводить до відкладення розгляду справи, що порушує права і законні інтереси інших учасників процесу, змушує добросовісних громадян знову і знову з’являтися до суду, витрачаючи при цьому власний час та кошти на дорогу.

При виникненні подібної ситуації судді мають право та можливість вплинути на недобросовісних учасників процесу - притягнути винну особу до адміністративної відповідальності за прояв неповаги до суду.

Адміністративна відповідальність за прояв неповаги до суду передбачена ст. 1853 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

При цьому з 05 січня 2017 року діють підвищені ставки штрафів за прояв неповаги до суду. Це передбачено змінами до Кодексу України про адміністративні правопорушення, які були внесені Законом "Про Вищу раду правосуддя" № 1798-VIII від 21.12.2016 року. 

Так, неповага до суду, що виразилась у злісному ухиленні від явки в суд свідка, потерпілого, позивача, відповідача або в непідкоренні зазначених осіб та інших громадян розпорядженню головуючого чи в порушенні порядку під час судового засідання, а так само вчинення будь-ким дій, які свідчать про явну зневагу до суду або встановлених у суді правил, а так само вчинення дій або допущення бездіяльності, що порушує гарантії незалежності суддів або підриває авторитет правосуддя, тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850-2550 грн. 

Також запроваджено відповідальність за повторне вчинення вищезазначених дій протягом року після накладення адміністративного стягнення. Таким порушникам загрожуватиме штраф від ста п’ятдесяти до двохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ( 2550 – 4250 грн.) або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти відсотків заробітку. 

У разі якщо за обставинами справи з урахуванням особи порушника застосування цих заходів буде визнано недостатнім, санкція частини другої вказаної статті передбачає накладення такого виду адміністративного стягнення як адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.

Протокол про адмінправопорушення в таких справах складає судовий розпорядник.

Помічник голови суду
Дранчук С.О.