Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Верховний Суд України дійшов висновку, що якщо кредитор ставить вимогу про повне дострокове повернення заборгованості за кредитним договором, сплати відсотків за користування і пеню, то, згідно з ч. 2 ст. 1050 ЦК, пред'явлення такої вимоги змінює термін виконання зобов'язання і даний термін вважається наступив з дня, зазначеного в такій вимозі.
Про це йдеться в Постанові Судової палати в цивільних справах ВСУ від 9 листопада 2016 року №6-2251цс16.
Так, пред'явлення кредитором вимоги про повне дострокове погашення заборгованості за кредитом змінює термін виконання зобов'язання і починається перебіг позовної давності.
Пред'явивши вимогу про повне дострокове погашення заборгованості за кредитом, сплати відсотків за користування кредитом та пені, кредитор відповідно до ч. 2 ст. 1050 ЦК України змінив термін виконання основного зобов'язання, а тому перебіг позовної давності за вимогами банку про повернення кредиту і платежів за ним почався з наступного дня, зазначеного кредитором у вимозі про дострокове повернення кредиту як кінцевого терміну виконання його умов.
Згідно ст. 11 Закону України «Про захист прав споживачів», встановлені терміни, протягом яких споживачеві надається право усунення порушень (а саме 30 днів), а за кредитами, забезпеченими іпотекою або кредитами на придбання житла, - 60 днів з моменту отримання вимоги про повне дострокове виконанні зобов'язання. Якщо протягом цього періоду споживач усунув порушення (увійшов в графік), то вимога кредитора втрачає силу.
Судово-юридична газета