flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Верховна Рада України внесла зміни до КЗпП щодо випробування при прийнятті на роботу

19 травня 2016, 13:53

17 травня 2016 року Верховна Рада України внесла зміни до КЗпП щодо випробування при прийнятті на роботу (законопроект № 1639). Найголовніші — до статті 40 КЗпП внесено додаткову підставу для звільнення за результатами випробуванння; про звільнення працівника попереджатимуть за три дні.

Деяким категоріям працівників, наприклад, одиноким матерям, вагітним роботодавець у більшості випадків випробування не встановлював, розуміючи, що звільнити працівницю у подальшому неможливо з огляду на гарантії, передбачені статтею 184 КЗпП. Однак автори законопроекту вважають, що використовуючи своє право встановити випробування, роботодавець вправі відмовити в прийнятті на роботу працівнику, який не погодився на випробування. На практиці це призводить до зловживань зі сторони роботодавця і як наслідок — до певного обмеження конституційного права на працю деякої категорії громадян. Відтак розширено категорії осіб, яким не встановлюється випробування при прийнятті на роботу, зокрема:

  • особам, обраним на посаду;
  • переможцям конкурсного відбору на заміщення вакантної посади;
  • особам, які пройшли стажування при прийнятті на роботу з відривом від основної роботи;
  • вагітним;
  • одиноким матерям, які мають дитину віком до 14 років або дитину-інваліда;
  • особам, з якими укладається строковий трудовий договір строком до 12 місяців;
  • особам, прийнятим на тимчасові та сезонні роботи;
  • внутрішньо переміщеним особам.

Строк випробування продовжуватимуть у разі відсутності на роботі

Якщо за чинною нормою статті 27 КЗпП у разі відсутності працівника в період випробування у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або з інших поважних причин роботодавець має право продовжити випробування на відповідну кількість днів, протягом яких працівник був відсутній на роботі (ч. 3 ст. 27 КЗпП), то після набуття чинності змін незалежно від причин відсутності працівника на роботі роботодавець буде зобов’язаний не зарахувати дні, коли працівник фактично не працював, до строку випробування.

Статтю 40 КЗпП доповнено самостійною підставою для звільнення за результатами випробування

Нарешті з’явиться самостійна підстава для розірвання трудового договору. Наразі КЗпП прямо не відносить звільнення за незадовільними результатами випробування ні до загальних підстав припинення трудового договору (ст. 36 КЗпП України), ні до підстав припинення трудового договору з ініціативи роботодавця (ст. 40, 41 КЗпП України).

Частину 1 статті 40 КЗпП доповнять новою підставою розірвання трудового договору — встановлення невідповідності працівника займаній посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі протягом строку випробування.

Про звільнення за результатами випробування працівника попереджатимуть за три дні

Попередити працівника про звільнення необхідно буде письмово за три дні до запланованого звільнення. Звільнення за вказаною підставою, як і раніше, буде можливе виключно протягом строку випробування.

За матеріалами "kadrovik01.com.ua"