У Конституції України передбачено, що ніхто не може бути позбавлений права на свободу та особисту недоторканність і бути заарештованим або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду. Тримання особи під вартою може бути застосовано лише як тимчасовий запобіжний захід у разі нагальної необхідності запобігти злочинові чи перепинити його.
1. За період 2010-2011р. у Великоолександрівському районному суді випадків розгляду кримінальних справ, у яких би застосовувались статті 3, 5, 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод не було.
2. Взяття осіб під варту Великоолександрівським судом застосовується у разі, коли є достатні підстави вважати, що вони можуть ухилитися від суду або виконання процесуальних рішень, перешкоджати встановленню істини у справі чи продовжувати злочинну діяльність. Відповідно до ст. 1651 та частинами 3, 4 ст. 1652 КПК, судді дотримуються строків розгляду подання про обрання запобіжного заходу, згідно з якими подання має бути розглянуте протягом 72 годин з моменту затримання підозрюваного чи обвинуваченого, а у постанові про застосування відповідного заходу повинно бути обґрунтовування прийнятого рішення.
3. Взяття під варту неповнолітніх, осіб похилого віку та осіб, які страждають на тяжку хворобу, застосовується лише у разі, якщо є підстави вважати, що менш суворі запобіжні заходи можуть не забезпечити виконання ними процесуальних обов’язків, які випливають зі змісту ч. 2 ст. 148 КПК. Приймаючи рішення з цього питання, суд досліджує обставини, які відповідно до ст. 150 КПК враховуються при обранні запобіжного заходу, наприклад: тяжкість злочину, у вчиненні якого обвинувачується особа, її вік, стан здоров’я, сімейний і матеріальний стан, вид діяльності, місце проживання, дані про попередні судимості (якщо є), соціальні зв’язки, спосіб життя, поведінку під час провадження по справі. Більшість цих обставин зазвичай можна з’ясувати, опитавши рідних, сусідів, представників адміністрації за місцем роботи чи навчання тощо. За період 2010 – 2011 років у В.Олександрівському суді випадків узяття під варту неповнолітніх або тяжко хворих чи осіб похилого віку не було.
4. Таким чином, у Великоолександрівському районному суді кримінальні справи з використанням запобіжного заходу у вигляді взяття під варту розглядаються, як правило, своєчасно і відповідно до вимог закону та враховуючи роз’яснення постанови Пленуму Верховного Суду України від 25 квітня 2003 р. № 4, у зв’язку з чим не виникає проблемних питань при їх розгляді. А зміни, внесені до кримінально-процесуального законодавства в 2001 р., згідно з якими вирішення питання щодо обрання зазначеного запобіжного заходу належить виключно до компетенції судів, сприяє більш виваженому підходу до обмеження прав осіб, які вчинили злочини.