Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
За 9 місяців роботи Верховна Рада лише одного разу проголосувала за обрання суддів безстроково. Не спромоглися парламентарі на канікулярний акорд і в останній пленарний тиждень ІІ сесії: відповідного проекту постанови не значилося навіть у порядку денному. Щоправда, бажання служителів Феміди залишити свої посади нардепи врешті-решт задовольнили.
Перекидання паперів з половини поля профільного парламентського комітету на бік Вищої кваліфікаційної комісії суддів наразі завершилося тим, що «м’яч», як кажуть, завис у повітрі. Не справило враження на очільників фракцій та особисто Голову ВР Володимира Гройсмана й четверте звернення Ради суддів (див. стор.7).
Обрання безстроково і звільнення в останні 1,5 року перетворилися на безстроковий розгляд у сесійній залі. Радо голосують тут лише за «червоні картки» для тих, хто потрапив у поле зору Генеральної прокуратури.
Натомість кількість суддів, термін першого призначення яких завершується, зростає щомісяця. Так, у травні — червні сплив 5-річний строк повноважень у 80 суддів, призначених 2010 року. Цього місяця до них приєднаються ще 63, а доки парламент повернеться з канікул, каденція завершиться загалом у 184 володарів мантій. На додачу до тих 227, які дотепер очікують вирішення своєї долі. А до кінця року це число збільшиться на 366 прізвищ. Тобто фактично кожен десятий служитель Феміди опиниться у становищі «поза правосуддям».
Водночас ВР хоча б визначилася з долею тих, хто з різних підстав волів би звільнити місце для реформованих кадрів. 16 липня парламент відправив у відставку 109 суддів, більшість з яких — апеляційного рівня і вище. Загалом після нетривалих умовлянь ВР підтримала всі 5 проектів постанов, унаслідок чого в судах утворилося 128 вакансій, дві з яких — у Верховному Суді.
Отже, прихильники усунення парламенту від процесу обрання та звільнення суддів отримали додаткові об’єктивні аргументи, аби наполягати на внесенні відповідних змін до Конституції. Та чи погодяться із цим самі нардепи, які власноруч мають вивести себе із цієї «битви» за чистоту суддівських мантій, — питання риторичне.
Закон і Бізнес