Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Прийнята 5-тьма політичними силами коаліційна угода містить пропозицію щодо судової реформи.
В другому кварталі 2015 р. планується встановити, що добір на суддівські посади в судах всіх рівнів відбуватиметься лише за конкурсом на підставі об’єктивних критеріїв, а політичні органи не братимуть участь у вирішенні питань кар’єри судді.
Угодою також передбачено в другому кварталі 2015 р. здійснити наступне:
1) Верховний Суд України і Конституційний Суд України формуватимуться з визнаних фахівців у галузі права за визначеними законом критеріями з урахуванням публічного обговорення кандидатур.
2) будуть запроваджені критерії доброчесності, відповідність яким буде обов’язковою умовою для зайняття посади судді, а також забезпечено:
3) Будуть удосконалені процедури проведення відбіркового та кваліфікаційного іспитів, спеціальної перевірки щодо кандидатів на посади суддів, з метою виключення будь-яких корупційних впливів;
4) Діяльність суддів буде регулярно оцінюватися відповідно до визначених законом процедур та об’єктивних критеріїв;
5) Будуть запроваджені механізми впливу на кар’єру судді рішень Європейського суду з прав людини, якими встановлено порушення Європейської конвенції з прав людини у зв’язку з рішеннями цього судді;
6) Будуть запроваджені механізми участі громадськості в процедурі добору на посаду судді.
Окрім того, планується зменшити кількість рівнів суддівського самоврядування, а повноваження органів суддівського самоврядування не дублюватимуться.
Зміни можуть торкнутись і дисциплінарної відповідальності суддів, а саме - закон чітко визначатиме підстави, процедуру притягнення судді до дисциплінарної відповідальності, буде розширено перелік дисциплінарних стягнень. Окрім того, перелік підстав притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності буде розширено, в тому числі підсилено етичну складову.
Політики також домовились внормувати навантаження на суддів, активізувати роботу з запровадження електронного правосуддя, функціонування суду присяжних.
Окремо угодою передбачені зміни до Конституції щодо суддів:
Варто також звернути увагу на таке положення коаліційної угоди «Система судів стане простішою, а мережу судів визначатиме закон». Наразі незрозуміло, що ж мається на увазі під «простішою» системою судів і чи не виразили учасники угоди таким чином свої наміри щодо можливої ліквідації господарських судів.
За матеріалами видання "Закон і Бізнес"