flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Роз’яснення щодо участі у процесі захисників, які надають безоплатну правову допомогу

28 серпня 2014, 15:06

У листі апеляційного суду Херсонської області від 21.03.2014р. № 17651/2014 наведені роз’яснення щодо правового регулювання участі у кримінальному процесі захисників, які надають безоплатну правову допомогу.

У практиці судів першої інстанції бувають випадки, коли обвинувачена особа робить заяву під час судового розгляду або надсилає письмову заяву, в якій зазначає, що вона не згодна з діями захисника, або не довіряє йому, чи незадоволена його роботою і ставить питання про заміну захисника.

Деякі суди задовольняють такі заяви і доручають Центру призначити іншого захисника, мотивуючи свої рішення ст.ст. 48-49, 52, 54 КПК України.

Такими ухвалами ставиться під сумнів якість надання БВПД адвокатом, який невмотивовано усувається від справи. Це в подальшому має негативні наслідки для адвоката стосовно питання оплати його послуг. Це також може бути підставою для направлення матеріалів до Комісії з оцінки якості, повноти та своєчасності надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Розглядаючи заяви чи клопотання обвинувачених осіб щодо заміни захисників, які надають БВПД, повинно бути враховане наступне: безоплатна вторинна правова допомога - це вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу до правосуддя (ч.1 ст. 13 Закону України «Про безоплатну правову допомогу).

При реалізації цієї державної гарантії особа позбавлена можливості вільно обирати собі захисника, оскільки відповідно до ст.49 КПК України, захисник такій особі призначається за постановою слідчого/прокурора або ухвалою судді чи суду. Так само особа, що отримує безоплатну вторинну правову допомогу, не може на власний розсуд вимагати від суду заміни захисника з особистих мотивів.

Згідно п. 9 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», заміна призначеного адвоката проводиться Центром шляхом прийняття відповідного рішення (яке видається у формі наказу).

Виключні підстави та порядок заміни адвокатів, що надають безоплатну вторинну правову допомогу, визначені ст. 24 Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Таким підставами є:

- хвороба адвоката;

- неналежне виконання адвокатом своїх обов'язків за договором (який укладено між Центром та адвокатом);

- недотримання адвокатом порядку надання безоплатної вторинної правової допомоги;

- виключення адвоката з Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу на постійній основі за контрактом, чи Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу на тимчасовій основі на підставі договору.

Відповідно до ч.2 ст. 25 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», оцінка якості, повноти та своєчасності надання БВПД здійснюється Комісіями з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Радою адвокатів Херсонської області така Комісія утворена згідно зі ст. 48 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та діє на території Херсонської області.

Порядок оцінки якості надання БВПД відповідає змісту ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», якою визначені гарантії адвокатської діяльності. Ці гарантії розповсюджуються в повній мірі і на безоплатну вторинну правову допомогу.

Таким чином, Кримінальним процесуальним кодексом України не передбачено можливості проводити судом заміну чи відсторонення адвоката, призначеного Центром для надання БВПД (за виключенням питання відводу захисника в порядку ст. 78 КПК України).

Право особи на заміну захисника, передбачене ст. 54 КПК України, є похідним від права вільного вибору захисника своїх прав, яке особа реалізує самостійно, укладаючи договір з обраним нею захисником. Це право не розповсюджується на зміст права на безоплатну вторинну правову допомогу, де особа не обирає собі захисника, а отримує захист, гарантований державою та за державні кошти. В цьому разі особа має право на отримання правової допомоги належної якості та відповідно до стандартів якості надання БВПД у кримінальному процесі, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 25.02.2014р. №386/5.

Крім того, безпідставні заміни захисників за рахунок держави можуть призвести до формування негативної практики зловживання процесуальними правами, коли особи, які отримують БВПД, будуть систематично заявляти неодноразові клопотання про заміну щойно призначеного адвоката з суб’єктивних причин (незгода з діями захисника, не підтримання захисником заявлених підсудним клопотань, відсутність питань до учасників процесу з боку захисника тощо).

У такий спосіб можливо не лише затягування, кримінальне провадження, а й штучного створення такого процесуального стану, коли окремі процесуальні дії за участю захисника, який замінюється судом, можуть бути поставлені під сумнів, як здійснені з наданням неякісної правової допомоги, тобто, з порушенням права на захист.

Наведені роз’яснення використовуються суддями Великоолександрівського районного суду Херсонської області під час виконання посадових обов’язків.

За матеріалами видання "Закон і Бізнес"