flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судді будуть використовувати "електронні" докази

25 червня 2014, 14:12

Застосування спеціального програмного забезпечення дає можливість виявляти факти завантаження в Інтернеті матеріалів, що стосуються сексуальної експлуатації дітей. Ця програма дозволяє ідентифікувати користувача комп’ютера, на якому завантажується зазначена інформація.

Таким досвідом з суддями Вищого спеціалізованого суду України з розгляду кримінальних та цивільних справ поділився представник Посольства Великої Британії в Україні Кріс Тірні в рамках зустрічі заступника Голови ВССУ Станіслава Кравченко з представником Посольства США в Україні Полом Бондарем та К.Тірні, повідомляє "ЗіБ" з посиланням на прес-службу ВССУ.

К.Тірні відзначив, що у жовтні минулого року міжнародні експерти провели тренінг для офіцерів Управління боротьби з кіберзлочинністю МВС України. Під час заходу слухачі ознайомилися із застосуванням вище вказаного програмного забезпечення, яке дає можливість виявляти факти завантаження в Інтернеті матеріалів, що стосуються сексуальної експлуатації дітей.

При цьому, наголосив експерт, важливим є не лише той факт, щоб правоохоронці вміли застосовувати згадану програму, а щоб зібрані за її допомогою матеріали приймались судом як докази. «Тобто необхідно визначити, які кроки мають здійснювати правоохоронці для легалізації доказової бази і її використання у суді, – зауважив Кріс Тірні. – Ми могли б підготувати презентацію для суддів і продемонструвати, що докази, зібрані за допомогою програми, цілком законні. Донести цю інформацію до суддів у всіх регіонах можна було б завдяки відеоконференції».

Підтримавши цю пропозицію, заступник Голови ВССУ Станіслав Кравченко підкреслив, що для суду має важливе значення належно закріплена доказова база, тому необхідно знати методи, які використовуються при виявленні цих злочинів.

У свою чергу секретар судової палати у кримінальних справах Валентина Щепоткіна поінформувала, що за 2013 рік в Україні було лише 9 кримінальних справ щодо злочинів, пов’язаних із сексуальною експлуатацією дітей. Це, за її словами, свідчить про латентність такої злочинності. «На основі цих справ ми плануємо проаналізувати, що стало приводом для їх порушення, які докази лягли в основу обвинувальних вироків, з яких регіонів ці справи. Тобто, де найефективніше працюють над виявленням таких злочинів».

Суддя звернула увагу на питання законності отримання доказів, їх фіксації, адже це має важливе значення для того, щоб вважати їх допустимими і мати можливість ухвалювати відповідні вироки. «Основне навантаження для подальшого об’єктивного розгляду таких справ, очевидно, припадатиме на слідчого суддю, який фактично працює для того, аби результати оперативно-розшукових дій можна було прийняти як докази», – зазначила Валентина Щепоткіна.

Своє бачення подальшої співпраці з міжнародними експертами щодо вирішення проблем захисту дітей висловила начальник відділу забезпечення діяльності заступника Голови Тетяна Слуцька. Насамперед, на її думку, слід порівняти законодавство України, США та Великобританії, що регулює ці питання, побачити не лише як діє програма з виявлення фактів насилля над дітьми, а й як відбувається легалізація доказової бази в інших країнах. Отриманий досвід можна використати під час напрацювань рекомендацій для суддів України.

З цією метою, на думку Станіслава Кравченка, також доцільно провести заняття для слідчих суддів із зазначеного питання.

Ініціативу підтримали міжнародні фахівці і запевнили у готовності надати експертну допомогу та продемонструвати на практиці власні підходи до розслідування таких злочинів.

За матеріалами видання "Закон і Бізнес".