Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
8 липня Петро Порошенко підписав новий закон про виплату аліментів. Були внесені зміни до Сімейного та Цивільного процесуального кодексів та Закону «Про судовий збір».
Нововведення законопроекту
Юристи розповіли, як новий документ вплине на стягнення аліментів.
З нововведень можна виділити три основні пункти:
У зв'язку з останнім пунктом, тепер інша сторона не зможе затягувати процес. Також при визначенні доходу будуть враховуватися великі покупки, зроблені протягом року, і, в зв'язку з цим, буде складніше приховувати реальні доходи.
У нашій країні часто практикується, коли один з батьків переписує майно на родичів або знайомих. Через це забрати це майно в рахунок боргу за аліменти неможливо, тому введено ще одне нововведення - розширився перелік причин, що враховуються судом при визначенні розмірів аліментів:
Розмір аліментів повинен бути більш ніж достатнім для нормального розвитку дитини, але довести, що для дитини є необхідним, зобов'язаний стягувач аліментів.
Зміни в цифрах
Розмір аліментів почне підвищуватися. Мінімальний розмір збільшується з 30% до 50% від прожиткового мінімуму. Якщо до прийняття закону найменша виплата від прожиткового мінімуму становила 30%, то тепер ця цифра досягла позначки в 50%.
Розглянемо прожиткові мінімуми для шестирічних дітей, за якими буде розраховуватися розмір аліментів:
Для дітей від 6 до 18 років прожитковий мінімум підвищується:
Що стосується мінімальних аліментів з 1 травня по 30 листопада, то:
У свою чергу з 1 грудня мінімальний розмір виплат по аліментах також збільшиться, а саме:
Згідно з новим зaконом, тепер особисто мaть або батько (з ким проживає дитина) будуть обирати спосіб стягування, тому якщо з одним батьком буде жити один, двоє чи більше дітей, то розмір аліментів може бути дорівнює половині прожиткового мінімуму дитини певної вікової категорії.
Фактори, що впливають на розмір виплат
Для визначення розміру аліментів суд повинен врахувати деякі фактори:
Сума виплат залежить від кількості дітей, яким платник зобов'язаний виплатити аліменти:
Часто на практиці відбувається, що дохід платника є неофіційними, в результаті чого стягнення аліментів відбувається в встановленій сумі (половина від прожиткового мінімуму).
Збільшення суми аліментів
Як уже зазначалося, сума аліментів буде рости протягом року, але існує ряд підстав, за яких сума стягнення може бути збільшена незалежно від підвищення стягнень державою:
У разі продовження навчання дитини після досягнення повноліття платник повинен виплатити аліменти до закінчення навчання.
Штрафи і контроль над витратами
Органи опіки та піклування мають право перевірити, чи витрачаються аліменти за призначенням (в т.ч. на прохання платника).
У разі використання аліментів не за призначенням, платник може притягнути стягувача до відповідальності або ж вимагати у суду зменшення розміру виплат. Аліменти можуть сплачуватися декількома способами (готівка, відкриття депозиту, банківський рахунок), однак, відповідно до закону, відкрити рахунок в банку можна в будь-якому віці, але розпоряджатися ними лише з 14 років.
Підбиваючи підсумки
Посилаючись на досвід випадків по виплаті аліментів, можна зробити висновок, що нові правила можуть врегулювати спірні моменти, які стосуються аліментів, але в них відсутні необхідні норми, які впливають на виконання судових рішень. Експерти звертають увагу на те, що, навіть маючи рішення суду на руках, домогтися його виконаня буде все ж непросто.
За матеріалами "Судово-юридичної газети"